A cikksorozat bemutatja az úzvölgyi katonatemető kialakulását és sorsát az elmúlt száz esztendőben.
Home
Úzvölgyi katonatemető - Vitatott megyehatár, kétségbe vont történelem - Háttér
Gazda Árpád, az MTI tudósítója jelenti:
Kolozsvár, 2019. május 20., hétfő (MTI) - Három hete tartja izzásban a román-magyar kapcsolatokat, hogy Székelyföld és Moldva határán a hegyek közt fekvő Úzvölgye osztrák-magyar katonai temetőjében a moldvai Dormánfalva (Darmanesti) polgármesteri hivatala román állami támogatással létrehozta a román hősök parcelláját.
Dormánfalva május 17-re hirdette meg az emlékmű és parcella felavatását, de elhalasztotta az eseményt, miután az állami építési felügyelőség megállapította, hogy a polgármesteri hivatal törvénytelenül állította ki maga számára az építési engedélyt: az összeállított dokumentáció nem bizonyítja egyértelműen a terület fölötti tulajdonjogát. Törvénytelennek találta az engedélyt a román kulturális tárca is.
Úzvölgyi katonatemető - A románok erőszakos benyomulása után felszentelték a román emlékművet
Gazda Árpád, az MTI tudósítója jelenti:
Úzvölgye, 2019. június 6., csütörtök (MTI) - Erőszakkal benyomult az úzvölgyi katonatemetőbe csütörtök délután a helyszínre csődített több ezer román megemlékező, és ott ortodox szertartás keretében felszentelték a temetőben törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát.
A karhatalmi erőknek alig fél óráig sikerült pajzsot képezniük a lakatlan hegyi település temetője előtt élőláncot képező székelyföldi tiltakozók és a több ezer román megemlékező között. A zászlókkal felvonuló román tömeg a csendőrséget és a magyarokat becsmérlő jelszavakat skandált, az élő láncban álló székelyek pedig hangosan imádkoztak.
Úzvölgyi katonatemető - Egy friss tanulmány szerint nem a román hadseregben szolgált a románnak tekintett katonák némelyike
Gazda Árpád, az MTI tudósítója jelenti:
Kolozsvár, 2019. július 18., csütörtök (MTI) - Egy az úzvölgyi katonatemetővel foglalkozó friss tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a román okmányokban név szerint is megemlített hét románnak tekintett, Úzvölgyén eltemetett katona közül három nem a román hadseregben szolgált, négyre vonatkozóan pedig egyelőre nem kerültek nyilvánosságra adatok.
1. oldal / 2